Recipient Department Year
Wendy Brown Political Science 2016
Georgina Kleege English 2016
Anne Joseph O'Connell Law 2016
Lisa Pruitt Mechanical Engineering 2016

Irfan Siddiqi

Physics 2016

Kathleen Donegan

English 2015

Daniel Feldman

Molecular and Cell Biology 2015

Ulrike Malmendier

Economics and Haas School of Business 2015

Francine Masiello

Comparative Literature and Spanish & Portuguese 2015

Lev Michael

Linguistics 2015

Eugene Chiang

Astronomy and Earth & Planetary Science 2014

Munis Faruqui

South & Southeast Asian Studies 2014
Ron Hassner Political Science 2014
Ula Taylor African American Studies 2013
Terry Johnson Bioengineering 2013
Timothy Hampton Comparative Literature 2013
Darcy Grimaldo Grigsby History Of Art 2013
Rauri Bowie Integrative Biology 2013
Joanna Picciotto English 2012
Edward Miguel Economics 2012
Sally Goldman South and Southeast Asian Studies 2012
Debarati Sanyal French 2012
David Sklansky Law 2012
Kent Puckett English 2011
Phillip Geissler Chemistry 2011
Robin Einhorn History 2011
Dan Klein Electrical Engineering and Computer Sciences 2010
Juan Pestana-Nascimento Civil And Environmental Engineering 2010
Line Mikkelsen Linguistics 2010
Teck-Hua Ho Haas School Of Business 2010
Andrew Stewart History Of Art 2009
Goodwin Liu Law 2009
Matthew B. Francis Chemistry 2009
Max Auffhammer Agricultural & Resource Economics 2009
Mitchell Robert Breitwieser English 2009
Kaja Silverman Rhetoric 2008
Karl Britto French 2008
Nezar Alsayyad Architecture 2008
Stefano Dellavigna Economics 2008
Andrew Garrett Linguistics 2007
Eileen Lacey Integrative Biology 2007
Kathleen Mccarthy Classics And Comparative Literature 2007
Steven Goldsmith English 2007
Ananya Roy City And Regional Planning 2006
Ani Adhikari Statistics 2006
David Wagner Electrical Engineering and Computer Sciences 2006
Kevis Goodman English 2005
Bob Jacobsen Physics 2004
F. Michael Christ Mathematics 2004
H. Mack Horton East Asian Languages And Cultures 2004
Hubert Dreyfus Philosophy 2004
Linda Williams Film Studies 2004
Glynda Hull Graduate School Of Education 2003
Jeffrey A. Reimer Chemical Engineering 2003
Martha L. Olney Economics 2003
Jeffrey Knapp English 2002
Leslie Kurke Classics And Comparative Literature 2002
Stephen Welter Environmental Science Policy and Management 2002
Tyrone Hayes Integrative Biology 2002
Usha Rani Jain South and Southeast Asian Studies 2002
Carolyn Bertozzi Chemistry 2001
Ron Gronsky Materials Science & Engineering 2001
Sara Beckman Haas School Of Business 2001
Seda Chavdarian French 2001
Claire Kramsch German 2000
Eleanor Swift Law 2000
Nilabh Shastri Molecular & Cell Biology 2000
Anil K. Chopra Civil Engineering 1999
John R. Searle Philosophy 1999
Oliver M. O Reilly Mechanical Engineering 1999
Richard A. Muller Physics 1999
Ann Haas Dyson Education 1998
Donald Friedman English 1998
Jesse Choper Law 1998
Patricia Jane Hammons College Writing Program 1998
Richard Lyons Haas School Of Business 1998
Chenming Hu Electrical Engineering and Computer Sciences 1997
Deborah Nolan Statistics 1997
Elizabeth Abel English 1997
Jasper Rine Molecular & Cell Biology 1997
Pedro A. Noguera Graduate School Of Education 1997
Kameshwar Poolla Mechanical Engineering 1996
Lewis J. Feldman Plant and Microbial Biology 1996
Rhona S. Weinstein Psychology 1996
Robert J. Full Integrative Biology 1996
Robert Middlekauff History 1996
Andrew Packard Mechanical Engineering 1995
Brian Harvey Electrical Engineering and Computer Sciences 1995
Gary L. Firestone Molecular & Cell Biology 1995
Rachel F. Moran Law 1995
Vincent H. Resh Environmental Science Policy and Management 1995
Alan Dundes Anthropology 1994
Christina D. Romer Economics 1994
Clayton J. Radke Chemical Engineering 1994
Kathleen Moran Undergraduate and Interdisciplinary Studies 1994
Julian Boyd English 1993
William A. Fletcher Law 1993
Geoffrey Keppel Psychology 1993
Harry W. Greene Integrative Biology 1993
Arnold Schultz Environmental Science Policy and Management 1992
David M. Modest Haas School Of Business 1992
Dennis Lieu Mechanical Engineering 1992
Randy H. Katz Electrical Engineering and Computer Sciences 1992
Richard J. Saykally Chemistry 1992
Alex V. Filippenko Astronomy 1991
Angelica Stacy Chemistry 1991
Barbara T. Christian African American Studies 1991
James L. Patton Integrative Biology 1991
Joe Mc Bride Environmental Science Policy and Management 1991
Michael Watts Geography 1991
Arnold Leiman Psychology 1990
Frances Sunni Bloland Human Biodynamics 1990
Melvin A. Eisenberg Law 1990
Michael Omi Asian American Studies 1990
Ole H. Hald Mathematics 1990
Anthony Newcomb Music 1989
Earl F. Cheit Haas School Of Business 1989
Raymond B. Seed Civil Engineering 1989
Susan Schweik English 1989
Eyvind Wichmann Physics 1988
J. Keith Gilless Environmental Science Policy and Management 1988
J. W. Morris Materials Science & Engineering 1988
Michael Williams Chemical Engineering 1988
Terry Wilson Native American Studies 1988
Christina Maslach Psychology 1987
David K. C. Wood Center For Theater Arts 1987
Erich Gruen History 1987
Marc Treib Architecture 1987
Robert Berring Law 1987
Alexander Pines Chemistry 1986
Donald Hanson Chemical Engineering 1986
J. D. Jackson Physics 1986
Janet Adelman English 1986
Mark Griffith Classics And Comparative Literature 1986
Richard M. Karp Electrical Engineering and Computer Sciences 1986
Svetlana Alpers History Of Art 1986
Arthur Quinn Rhetoric 1985
David Littlejohn Journalism 1985
Frederick Crews English 1985
James Cahill History Of Art 1985
John Ousterhout Electrical Engineering and Computer Sciences 1985
M. Frances Van Loo Haas School Of Business 1985
Arnold Meltsner Public Policy 1984
Frank Pitelka Integrative Biology 1984
James Gordley Law 1984
Norman Rabkin English 1984
Stephen K. Tollefson College Writing Program 1984
Caleb Foote Law 1983
John Clarke Physics 1983
Kenneth Jowitt Political Science 1983
Marjorie Shultz Law 1983
Philip Cowan Psychology 1983
Stephen Greenblatt English 1983
Steven Selvin Public Health 1983
Laura D Andrea Tyson Economics 1982
Stephen Booth English 1982
David Kirp Public Policy 1982
David Patterson Electrical Engineering and Computer Sciences 1982
Hanna Pitkin Political Science 1982
Howell Daly Environmental Science Policy and Management 1982
James Deetz Anthropology 1982
Alberto Sangiovanni-Vincentelli Electrical Engineering and Computer Sciences 1981
James Matisoff Linguistics 1981
John Gaustad Astronomy 1981
Joseph Pratt Business Administration 1981
Ronald Takaki Asian American Studies 1981
William Reeves Public Health 1981
Anne Middleton English 1980
Lee Friedman Public Policy 1980
Richard Sutch Economics 1980
Sumner Davis Physics 1980
Timothy Crichfield Business Administration 1980
Andrew Shogan Haas School Of Business 1979
Eugene D. Commins Physics 1979
Hugh Macrae Richmond English 1979
Masao Miyoshi English 1979
Michael Burawoy Sociology 1979
Michael Senturia Music 1979
Richard Bagozzi Business Administration 1978
Sucheng Chan Ethnic Studies 1978
David Lyon Chemical Engineering 1978
Genevieve Oxley Social Welfare 1978
Gerald Mendelsohn Psychology 1978
Josephine Miles English 1978
Egor Popov Civil Engineering 1977
Forrest Mozer Physics 1977
Lynn Hunt History 1977
Manuel Blum Electrical Engineering and Computer Sciences 1977
Raymond Lifchez Architecture 1977
Ulrich Knoepflmacher English 1977
Donald R. Kaplan Integrative Biology 1976
Douglas Powell Geography 1976
H. Bolton Seed Civil Engineering 1976
James Champion Stone Education 1976
Julius Palffy-Alpar Human Biodynamics 1976
Martin Covington Psychology 1976
Ralph W. Rader English 1976
Jean Bony History Of Art 1975
John Holdren Energy & Resources Group 1975
Lawrence Lowery Education 1975
Marian Diamond Integrative Biology 1975
Patrick Duffy Education 1975
Richard Collier English 1975
Stephen Glickman Psychology 1975
Natalie Davis History 1974
Nell Altizer College Writing Program 1974
Robert Goldman 1974
W. M. Laetsch Plant and Microbial Biology 1974
William K. Muir Political Science 1974
Douglas Fuerstenau Materials Science & Engineering 1974
Edward Snow English 1974
Sam Davis Architecture 1973
Charles Keeney Human Biodynamics 1972
Charles Kittel Physics 1972
Earl Parker Materials Science & Engineering 1972
Edwin Lewis Electrical Engineering and Computer Sciences 1972
Gardner Stout English 1972
Gerard Jian French 1972
Howard Bern Integrative Biology 1972
Jack London Education 1972
Paul Alpers English 1972
C. D. Mote Mechanical Engineering 1971
Charles Desoer Electrical Engineering and Computer Sciences 1971
Frederick Reif Physics 1971
Herbert Baker Integrative Biology 1971
John Dorn Materials Science & Engineering 1971
Judith Wallerstein Social Welfare 1971
Laura Gould Electrical Engineering and Computer Sciences 1971
Leon Litwack History 1971
Michael A. Lieberman Electrical Engineering and Computer Sciences 1971
Spiro Kostof Architecture 1971
Walter Johnson Classics And Comparative Literature 1971
Bernard Saffran Economics 1964
James Leiby Social Welfare 1964
Paul Piehler English 1964
Robert Hughes Slavic Languages and Literature 1964
Stanley Berger Mechanical Engineering 1964
James Mitchell Civil Engineering 1963
Paul Bertrand Augst French 1963
Ralph Emerson Integrative Biology 1963
Richard Peters Architecture 1963
Eugene Commins Physics 1963
Irving Piliavin Social Welfare 1963
Chang-Lin Tien Mechanical Engineering 1962
Daniel Heartz Music 1962
Herma Hill Kay Law 1962
Jesse Sawyer Linguistics 1962
Mark Christensen Energy & Resources Group 1962
Richard Eakin Integrative Biology 1962
Bruce Mahan Chemistry 1961
Frederick Sherman Mechanical Engineering 1961
James Vance Geography 1961
Ronald Stark Entomological Sciences 1961
Stanley Cavell Philosophy 1961
Tom Cornsweet Psychology 1961
John Schaar Political Science 1960
Lawrence Moe Music 1960
Robert Steidel Mechanical Engineering 1960
Sho Sato Law 1960
Hanan Selvin Sociology 1959
Paul Zinke Environmental Science Policy and Management 1959
William Brinner Near Eastern Studies 1959
William Jensen Plant and Microbial Biology 1959